Neljapäev, 21. juuni 2018       

ESILEHELE

english »    

UUDISED
KOOLITUSED
Männirahu Mõttemaja
LAAGER RISKILASTELE
  - Laagri tutvustus
  - Toetajad
PROJEKTID
  - Käimasolevad
projektid

TUGIISIKU ABIMATERJALID
PROGRAMMID
  - ALT Bumerang
  - ALT Teine Tee
  - Ohvriempaatia
KONVERENTSID
ARTIKLID
TEADUSARTIKLID
PÕHIKIRI
 - Majandusaasta
aruanded

 - Eetikakoodeks
PARTNERID
ALBUM
ESITA KÜSIMUS
JUTUTUBA
INTRANET
KONTAKT
KOMPETENTSIKESKUS


Külastusi: 584769

ARTIKLID


KEDAGI EI ÜLLATA

Avo Üprus

2007

Kedagi ei üllata, et paljud noored peavad oma pidusid alkoholi, vesipiibu ja/või muude uimastitega. Toimugu need peod siis Presidendilossis või Kopli lagurajoonis. Mina ei ole lossis käinud. Koplis küll. Seetõttu räägin sellest, mida tean, mitte sellest, mida olen kuulnud. Lapsed, kes seal elavad, on tõsiselt ohustatud. Linn, milles on taolised linnaosad, on samuti tõeliselt ohustatud. Ühiskond, milles on taolised ohud on haige. Tema areng on kiivas.

Ühiskonna tuumprotsessiks peaks olema inimareng, laste kasvu- ja õpikeskkonnas samuti. 21 sajandi algul on virtuaalne keskkond paratamatult osaks kasvu- ja õpikeskkonnast. Tahan näha seda keskkonda intellektuaalse ja moraalsena. Täna on suur osa meid ümbritsevast saastatud, mitte ainult meri ja rand vaid ka vaimne ja virtuaalne keskkond. Missuguste puhastusvahenditega see õnnestub puhtaks küürida on esialgu otsustamata. Maailmas rakendatakse alkoholireklaamile meedias erinevaid piiranguid. tootjate ja levitajate eneseregulatsioon, kohaliku omavalitsuse piirangud ja riiklik reguleerimine seaduse tasandil kuni täieliku keelustamiseni. Paljudes Euroopa riikides on keelustanud kange alkoholi reklaam. Kanguse piir on riigiti erinev, aga mitte kõrgem kui 20%, Belgias 10% Taanis 2,8%. Arvan, et oleme suutlikud piisavalt, et asetuda vähemalt selle rea keskmesse. Samamoodi peame puhastama ka virtuaalse ja looduskeskkonna: tootjate, levitajate ja riigi koostöös. Aga ei tohi alahinnata ka Sinu enese osa – mida sa tarbid, mida sa ostad, mida sa vahetad. Sõnnikusöömine tuleb lõpetada – nii vaimses kui keemilises tähenduses. Isikliku arengu tagab edasipüüdlikkus, informeeritus, moraalsus. Hedonismi ja liberalismiga kaugele ei jõua. Kalmistule küll.

Ma tean küll, et pea kui häid jutlusi tahes, inimesed ostavad leiba ja viina niikuinii. Aga ma ei saa ka vaikida. Viina müük on viimase viieteist aastaga kahekordistunud (aastatel 1999 – 2002 kasvas 88%). Leiva müük mitte. Konjuktuuriinstituudi andmetel tarbiti aastal 2000 7,6 liitrit puhast alkoholi, 2002 10,3 liitrit ja 2003 aastal juba üle 13 liitri. Nüüd peaks vist 15 liitri piir olema ületatud. Milleks seda rahvuslikku enesetappu reklaamida ja edendada? Joomarlus ei ole popp. Joomarlus on alandav. Austa iseend ja oma lähedasi. Meie väikeses riigis ja külastuvas maailmas on igaüks lähedane. Seepärast austa inimsust, mistahes vormis see ka ei avalduks ning ära lase seda alandada ei eneses ega teistes. Sõltuvus millestki muust kui au- ja häbitundest on alandav. Ära lase end alandada mingisugusel keemial!

Kui me ei hakka tegudes väärtustama inimest ja inimsust, ei jää me rahvana püsima. Liberalism ja hedonism on rahva jätkusuutlikkuse osas hoolimatud, ei austa vanu ega väärtusta noori. Egoistlik ilmavaade põletab rahvust kahest otsast korraga. Kui nauding ja ahnus enesehävituses ühte heidavad on hilja imet paluda. Seda tuleb teha juba täna ja tuleviku nimel enesega tööd teha.

Õpilaste arv on viimase kümne aastaga vähenenud 17% ja väheneb edasi. Aastal 2010 on meil 48 000 last vähem kui täna. Esimese klassi õpilaste arv on kümne aastaga vähenenud koguni 46% . Igal lapsel ja noorel on õigus haridusele ja tervele ja turvalisele kasvukeskkonnale. Seos harimatuse, sõltuvuste ja toimetulematuse vahel on ilmselge. Haridustaseme ja alkoholisurmade vahelisi seoseid analüüsinud teadlased (Mati Rahu, Kaja Rahu, David Leon. Aleksei Baburin) jõudsid järeldusele, et sama tugev on seos ka harimatuse ja surma vahel. Riskikäitumine, enesehävitus ja mandumine on kolm tänapäeva deemonit, millest hoiduda. Sinu tänased valikud määravad su tuleviku, sinu õpiedu ja moraalsus määravad isegi su eluea! Uskumatu, aga tõsi. Ole terve ja tervenda nõnda enese kaudu keskkonda, milles elad. Olgu see keskkond siis Koplis või Kadriorus, Valgas või Varstus, Kohtla Järvel või Kolkjas.